Orsej jarní (Ficaria verna)
Popis
Trvalka. V úžlabí listů jsou pacibulky, jimiž se rostlina vegetativně množí, často zakořeňující. Lodyha je většinou poléhavá. Listy mají dlouhý pochvatý řapík, jsou srdčité až ledvinovité, lesklé, okraje slabě vroubkované nebo celokrajné. Květy jsou sytě žluté, lesklé.
Jedlé části (využití)
listy časně zjara před květem.
Doba květu
III.–V.
Doba sběru
III. - IV.
Stanoviště
vlhké lesní půdy, lužní lesy, zahrady, parky, typický vernální aspekt
Rozšíření
Je hojný v celé střední Evropě, vyskytuje se i v Asii
Obsahové látky
silice, vitamin C, saponiny
Systematické zařazení
pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Historizující zajímavosti
Semena této rostliny se nazývala „mouka nebeská“. Věřilo se, že prší z nebe, protože na jaře po velkých deštích mohou být splavovány do shluků. V dobách hladu se semena mlela na chléb, který „nebyl chuti odporné“.
Recepty
Bylinkové nudle: 120 ml mléka nebo podmáslí, 60 g celozrné mouky, 1 vejce, sůl, 1 lžíce jemně nakrájených listů orseje. Vypracujeme řidší těsto a vmícháme orsej, na vymaštěné pánvi opečeme jako palačinku po obou stranách, nakrájíme na široké nudle, vložíme do talíře a zalijeme polévkou.
Mrkvový salát s planými rostlinami: 300 g mrkve, 1–2 šálky planých listů (orsej, pampeliška, šťovík, bršlice), 50 ml zálivky (olej, voda, citronová šťáva). Smícháme a podáváme, možno okořenit.
Pozor!
Listy lze sbírat pouze před květem, po kvetení se v listech hromadí jedovatý alkaloid protoanemonin a získávají ostrou pachuť.
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/orsej_jarni