Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)
Systematické zařazení
pupalkovité (Onagraceae)
Doba květu
VI. - IX.
Rozšíření
Eurasie, Severní Amerika
Stanoviště
Roste převážně na sušších loukách, železničních náspech, na rumištích, v opuštěných kamenolomech, na výsypkách.
Popis
Dvouletka. Kořen je řepovitý, dlouhý, dužnatý, později dřevnatí. Květonosná lodyha se vytváří ve druhém roce života, je až 200 cm vysoká, zelená, v dolní části načervenalá, přímá. Přízemní listy v růžici, lodyžní listy střídavé, úzké, široce kopinaté s jemně zubatým okrajem. Mají zpravidla červenou střední žilku. Květy jsou až 4 cm velké, žluté. Květ pupalky se otevírá večer, v noci je opylován nočním hmyzem, většinou do 24 hodin odumírá. Plodem je tobolka. Léčivka.
Jedlé části (využití)
Listy, výhony, kořeny, zralá semena, v současnosti se pupalka pěstuje na pupalkový olej využívaný v kosmetice i ve farmacii.
Doba sběru
Mladé výhony a listy sbíráme pokud možno v prvním roce života nebo před rozkvětem, kořeny vykopáváme na podzim, nebo na jaře, květy v létě, zralá semena na podzim.
Obsahové látky
třísloviny, slizy, minerální látky, flavonoidy, bílkoviny, škrob, kyselina linoleová (10 %)
Historizující zajímavosti
Pupalka byla přenesena z Evropy do Ameriky již v roce 1614, donedávna se pěstovala v zahradách pro jedlé kořeny. Anglický název wild beet se odvozuje od toho, že její tlustý kořen během prvního roku připomíná řepu.
Recepty
Mladé listy jsou lehce nahořklé, lze je však použít do salátu, nejlépe ve směsi s pampeliškou nebo ostatními salátovými bylinami (jitrocel, jetel, řeřicha, kozlíček, lebeda, sedmikráska). Kořeny pupalky se využívali od pradávna jako kořenová zelenina chutí připomínající tuřín. Jsou až 160 cm dlouhé.
Pupalka po asijsku: Kořeny pupalky, čínské zelí nebo listy bršlice či kopřivy, bambusové nebo chmelové či čekankové výhonky, olej, sójovou omáčku, kari, chilli, sůl. Kořeny očistíme, nakrájíme na kolečka, lehce osmahneme, podlijeme a podusíme. Když změknou, přidáme čínské zelí a ještě krátce dusíme, přidáme nadrobno nasekané chmelové nebo čekankové výhonky, ochutíme sójovou omáčkou, kari, chilli a solí. Podáváme s rýží.
Pupalkový kořen ve smetaně: Pro dvě osoby 300 g kořenů pupalky dvouleté, 1 malá cibule, olej k dušení, 1/8 l smetany ke šlehání, sůl, pepř, petržel. Kořeny pupalky oškrábeme a nakrájíme na kolečka, lehce je orestujeme na cibuli, přidáme nasekané listy petržele a dusíme do měkka asi 30 minut, přilijeme smetanu a dochutíme solí a pepřem. Podáváme s rýží nebo nudlemi či bramborami.
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/pupalka_dvouleta