Lebeda lesklá (Atriplex patula)
Popis
Jednoletá rostlina. Lodyha je přímá, často poléhavá, bohatě větvená, dosahuje výšky 20–80 cm. Listy mají trojúhelníkovitý tvar, jsou celokrajné nebo mají slabě zubatý okraj. Květenstvím je různě tvořený lichoklas. Jednotlivé květy jsou drobné, zelenavé, někdy nažloutlé. Plodem je nažka.
Jedlé části (využití)
listy mladých rostlin
Doba květu
VII. - X.
Doba sběru
Nejlépe na jaře, ale možné je sbírat listy po celý rok.
Stanoviště
Synanropní druh, vyskytuje se hojně na rumištích, skládkách, podél cest, na okrajích polí, jako plevel v zahradách, na polích a na kompostech.
Rozšíření
Vyskytuje se v celé Evropě a ve světě v mírném podnebném pásu.
Obsahové látky
saponiny, bílkoviny, minerály – např. vápník, hořčík, fosfor, železo, vitaminy
Systematické zařazení
merlíkovité (Chenopodiaceae)
Historizující zajímavosti
Lebeda je doložená jako salátová rostlina už ve starověkém Římě a Řecku, je doložená také na slovanských hradištích spolu s dalšími druhy lebedy a merlíku. Patřila tedy zcela jistě k běžné potravině našich předků.
Recepty
Lebedu a merlík je dobré upravovat jako špenát, můžeme podusit na cibulce či přidávat do salátů.
Gnochi s lebedou: Půl kila noků nebo šišky z bramborového těsta, kilo lebedy, dva stroužky česneku, chilli paprika, panenský olivový olej, parmazán. Dáme vařit slanou vodu na noky, poté je v ní uvaříme. Na pánvi na oleji na středním plamenu opékáme česnek a papriku, obojí nakrájené na kolečka. Když česnek začne zlátnout, přidáme lebedu, nasekanou na jemno. Snížíme teplotu a občas zamícháme. Když jsou noky hotovy, scedíme je, necháme okapat a přidáme do pánve. Promícháme a opékáme asi dvě minuty. Pak přidáme čerstvě nastrouhaný parmazán a můžeme servírovat.
Pozor!
Na záměnu s merlíkem zvrhlým, m. smrdutým a m. zedním (Chenopodium hybridum, Ch. vulvaria, Ch. murale), tyto druhy po rozemnutí páchnou a chutnají odpudivě, jsou ke konzumaci naprosto nevhodné.
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/lebeda_leskla