Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Popis
Trvalka. V zemi je upevněna oddenkem a bohatě rozvětveným kořenovým systémem. Listy rostou v listových růžicích. Jsou kopinaté se souběžnou žilnatinou, řapík se směrem k bázi zužuje. Z růžice vyrůstá 10–30 cm vysoký stvol, který nese květenství, jímž je válcovitý až kulovitý klas. Korunní lístky jsou hnědé, dobře jsou na květech patrné dlouhé bílé tyčinky se žlutými prašníky. Plodem je tobolka.
Jedlé části (využití)
listy, květenství
Doba květu
V.–IX.
Doba sběru
Listy je možné sbírat po celé vegetační období, květenství v plném květu.
Stanoviště
Na loukách, mezích, pastvinách, zahradách, podél cest, i v parcích a synantropních trávnících. Nejčastěji se vyskytuje na hlubších a vlhčích hlinitopísčitých půdách.
Obsahové látky
sliz, třísloviny, flavonoidy, kyselina křemičitá, glykosidy, hořčiny, minerální látky
Systematické zařazení
jitrocelovité (Plantaginaceae)
Historizující zajímavosti
Jitrocel byl ve starověku a středověku přikládán na sečné rány rytířů a vojáků. Výborně zastavuje krvácení a hojí podrážděnou pokožku.
Recepty
Tvarohové smaženky: 0,25 kg měkkého tvarohu, 6 lžic listů jitrocele pokrájeného na kousky, 4 vejce, 2 lžíce tuku, 4 lžíce smetany nebo mléka, strouhanka. Utřeme vajíčka s tukem, přidáme tvaroh, listy jitrocele, mléko a strouhanku. Pak smažíme malé bochánky na másle. Podáváme s marmeládou nebo na slano s tvarohem a česnekem.
Jitrocelový sirup proti kašli: listy, cukr. Do většího nejlépe keramického hrnce klademe vrstvy listů a prosypáváme je cukrem. Napěchujeme, zatížíme kamenem a necháme stát 6-8 týdnů v chladu a v temnu. Potom směs slijeme, zahřejme a ještě teplé lijeme do sklenic.
Pečené jitrocelové klásky: olej, sůl, klásky. Květenství zprudka osmažíme na oleji a podáváme se solí. Výborné jako příloha k rýži nebo bramborám.
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/jitrocel_kopinaty