Česnek medvědí (Allium ursinum)
Popis
Cibulovina. Podzemní cibule je dlouhá, úzká. Lodyha dosahuje výšky 20–40 cm, je trojhranná, dutá. Listy jsou přízemní dlouze řapíkaté, elipticky kopinaté, mají rovnoběžnou žilnatinu. Květenstvím je polokulovitý okolík. Jednotlivé květy jsou bílé, drobné. Před rozkvětem ho kryje toulec, který brzy opadává. Plodem je tobolka.
Jedlé části (využití)
listy, květy, cibule
Doba květu
IV.–VI.
Doba sběru
mladé listy před květem zjara, cibulky málo v době nouze na podzim
Obsahové látky
Obsahuje aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid, flavonoidy, fruktózu, bílkoviny. Česnek medvědí je také bohatým zdrojem vitamínu C 100 g česneku medvědího obsahuje 150 mg vitaminu C, což je samo o sobě trojnásobkem doporučené denní dávky vitamínu C pro člověka.
Stanoviště
Tvoří rozsáhlé porosty v lužních lesích, vyžaduje vlhká stanoviště s dostatečným množstvím živin.
Rozšíření
Roste převážné ve střední a západní Evropě.
Systematické zařazení
česnekovité (Alliaceae)
Historizující zajímavosti / pověry
Rodové jméno Allium je údajně odvozeno od Keltského slova all což znamená silný.
Recepty
Česnekové pesto: Zhruba 0,5 kg čerstvých listů, olivový olej, sůl, provensálské byliny, kešu oříšky. Listy omyjeme, pokrájíme a pomocí ručního mixéru rozemeleme na pastu, přidáme koření a sůl podle chuti, napěchujeme nahusto do sklenic a zalijeme olivovým olejem. Pak můžeme přidávat do omáček, na těstoviny, pizzu nebo jako přílohu k masu.
Pozor!
Česnek medvědí lze zaměnit s listy konvalinky (Convallaria majalis) a ocúnu (Colchicum autumnalis), tyto rostliny jsou jedovaté, záměnu můžeme vyloučit poměrně snadno, žádný z těchto listů nevydává po rozemnutí česnekovou vůni.
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/cesnek_medvedi