Merlík všedobr (Chenopodium bonus-henricus)
Popis
Trvalka. Kořen je tuhý, rozvětvený. Lodyha je nevětvená, dutá, žlábkovitá, bohatě olistěná. Listy jsou řapíkaté, střelovité, celokrajné, zvlněné, nepravidelně zubaté. Malé zelené květy jsou nahloučeny v klubíčkách a tvoří husté laty. Plodem je nažka.
Jedlé části (využití)
listy, květenství, nahrazuje špenát
Doba květu
V. - VIII.
Doba sběru
Květenství se sbírají od dubna do září, listy od května do podzimu.
Stanoviště
okraje cest, polí a pastvin, rumiště, skládky
Obsahové látky
bílkoviny, sacharidy, vitamin C, minerální látky, fosfor, vápník, železo
Rozšíření
Evropa
Systematické zařazení
merlíkovité (Chenopodiaceae)
Historizující zajímavosti
Doložen na hradištích starých Slovanů. Semena merlíku byla přidávána do mouky.
Recepty
Bochánky s merlíkem: 300 g listů (případně mladých lodyh) merlíku, 300 g celozrné mouky, 100–150 g balkánského sýra, hrst jemně drceného starého chleba (lze nahradit strouhankou), 3 vejce, 20 g másla, sůl a koření (např. saturejku, dobromysl, tymián)
Nádivka: Merlík nadrobno posekáme, posolíme a uvaříme z něj špenát. Vaříme jej asi 45 minut – tedy tak dlouho, aby nám vnikla hustá směs s minimem vody. Do špenátu přidáme nadrcený chléb, jedno vajíčko a nadrobno nakrájený (nastrouhaný) balkánský sýr. Podle libosti špenát okořeníme. Vše pořádně promícháme a zahustíme tak, aby nám vznikla tuhá pasta.
Těsto: Smícháme mouku s dvěma vejci, osolíme a přidáme vlažnou vodu a trochu rozpuštěného másla, tak aby se z něj daly tvarovat placičky. Z těsta oddělujeme malé kuličky, z nich tvarujeme placičky a do nich balíme dle velikosti asi jednu lžíci merlíkové směsi, vaříme v osolené vroucí vodě.
Pozor!
Lze konzumovat i ostatní druhy merlíku a lebedy, jen pozor na záměnu s merlíkem zvrhlým, m. smrdutým a m. zedním (Chenopodium hybridum, Ch. vulvaria, Ch. murale), tyto druhy po rozemnutí páchnou a chutnají odpudivě, jsou ke konzumaci naprosto nevhodné.
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/merlik_vsedobr