Bolševník obecný (Heracleum sphondylium)
Popis
Dvouletá až vytrvalá rostlina. Vřetenovitý hlavní kořen. Lodyha je dutá, rýhovaná, chlupatá, dosahuje výšky až dva metry. Listy jsou velké, řapíkaté, 3–5 četné, jednou až dvakrát zpeřené. Květ je složený okolík s bílými až růžovými jednotlivými květy. Plodem je dvounažka.
Jedlé části (využití)
mladé listy, uzavřená květní poupata, lodyha, kořeny
Obsahové látky
silice, fumarokumariny, hořčiny, cukr, bílkoviny, provitamin A, vitamin C, minerály
Doba květu
VI.–IX.
Doba sběru
Lístky, řapíky a květní poupata (některá velikosti míče) sbíráme zjara a před rozkvětem, kořeny na podzim.
Stanoviště
Okraje lesů a luk bohatých půd, lužní lesy, je nitrofilní, vyskytuje se do 1600 m. n. m.
Rozšíření
Eurasie
Historizující zajímavosti (pověry)
Slovenský název je bolševník borščový a také v Rusku a na Ukrajině a dalších východních zemích se dodnes přidávají listy do tradiční polévky zvané boršč.
Systematické zařazení
miříkovité (Apiaceae)
Recepty
Nerozvinutá květní poupata je možné uvařit v osolené vodě, opékat na oleji, nebo pojídat za syrova. Z listů je možné připravit salát.
Obalované řapíky: Čerstvě natrhané řapíky spaříme vodou, osolíme a obalíme jako řízek.
Boršč: hlávkové zelí, 4 brambory, červená řepa, mrkev, petržel, dvě cibule, dva šálky mladých lístků bolševníku, česnek, 3 lžíce másla trocha rajčatového protlaku, 200 ml kysané smetany, 1 lžíce octa, 1 lžíce cukru, bobkový list, nové koření, pepř (kuličky), 1 lžíce petrželky.
Pokrájené zelí a brambory vaříme 15 minut. Červenou řepu dusíme na másle (nebo sádle) s octem cukrem a rajčatovým protlakem. Zvlášť zpěníme na másle nakrájenou cibuli, mrkev a petržel a bolševník. Vše pak smícháme dohromady, okořeníme a vaříme ještě asi 20 minut. Do hotového boršče přidáme utřený česnek a ozdobíme petrželkou. Podáváme s kysanou smetanou.
Pozor!
U citlivých jedinců může rostlina vyvolat podráždění pokožky, můžete vyzkoušet jednoduchý test – trochu rostlinné šťávy vetřít na předloktí. Pokud pokožka nereaguje, alergická reakce se neprokázala.
Při konzumaci je nutné vyloučit záměnu s bolševníkem velkolepým invazním druhem, který je jedovatý. Pokud je někde zaznamenán souvislý porost bolševníků jedná se právě o zmíněný invazní druh bolševník velkolepý a tedy ho NEKONZUMUJTE!
Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/bolsevnik_obecny