Jedlé plané rostlinky

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Sedmikráska chudobka Sedmikráska chudobka Sedmikráska chudobka Sedmikráska chudobka

 

Popis
Trvalka, dorůstá výšky až 20 cm. Přízemní listy jsou uspořádané v růžici, jsou podlouhlé kopisťovité, květní stvol oblý, řídce chlupatý. Květenstvím je úbor, okrajové kvítky jsou jazykovité, bílé, někdy narůžovělé, v terči žluté.

Obsahové látky
silice, saponiny, třísloviny, flavonoidy, bílkoviny, sacharidy, karoten, vitamin

Jedlé části (využití)
listy, květní pupeny a květy, do salátů, polévek, květní pupeny podporují látkovou výměnu, čistí krev a odvodňují. Je soudobou dekorací pro saláty na evropských trzích.

Doba květu
II. - X.

Doba sběru
po celý rok

Stanoviště
Roste hojně na loukách, v parcích, zahradách, preferuje na živiny bohaté půdy.

Rozšíření
Vyskytuje se na celé severní polokouli.

Systematické zařazení
hvězdnicovité (Asteraceae)

Historizující zajímavosti / Pověry
Sedmikráska se pojí s čistotou a nevinností. Podle křesťanské legendy vyrostly sedmikrásky ze slz, které uronila Panna Maria, když její rodina prchala do Egypta. Známé je lidové říkadlo „Chcete-li získat lásku, noste při sobě sedmikrásku.“ Často se proto dříve ze sedmikrásek pletly svatební věnce pro nevěstu i ženicha.

Recepty
Sedmikráskový sirup: 250 g květů sedmikrásky, půlka citrónu, 40 g cukru, jeden litr vody. Květy zalijeme vroucí vodou, přidáme na kolečka pokrájený citron, necháme louhovat přes noc. Přecedíme, osladíme a svaříme do hustoty sirupu. Můžeme plnit do sklenic a v zimě přidávat do čaje.

Hlávkový salát se sedmikráskou: hlávkový salát, 2 lžíce jablečného octa, sůl. Do hlávkového salátu přidáme několik růžic listů sedmikrásky, navrchu ozdobíme květy, zalijeme octovou zálivkou.

Sedmikráskový špenát: Mladé lístky sedmikrásky opereme a povaříme ve vodě. Po zcezení lístky jemně posekáme, hodíme na cibulku, zaprášíme moukou a krátce povaříme, můžeme přidat jedno až dvě vejce. Dochutíme solí, pepřem a rozetřeným česnekem.

 

Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/sedmikraska_chudobka