Jedlé plané rostlinky

Prvosenka jarní (Primula veris)

Prvosenka jarní Prvosenka jarní Prvosenka jarní Prvosenka jarní

 

Popis
Trvalka. V zemi má oddenek s postranními kořínky. Vytváří přízemní růžici listů. Listy jsou řapíkaté, svrasklé, vejčité až vejčitě podlouhlé. Květy vyrůstají na stvolu 8–20 cm vysokém. Květenstvím je jednostranný okolík. Květy jsou trubkovité, jasně žluté. Plodem je tobolka.

Jedlé části (využití)
Celá rostlina s výjimkou oddenku. Květy na čaj nebo do cukroví, listy upravujeme jako zeleninu, nebo přidáváme do salátů.

Doba květu
IV. - V.

Doba sběru
Květy se sbírají od dubna do května, listy nejlépe před rozkvětem.

Stanoviště
louky, paseky, okraje lesů, dubo-habrové porosty

Rozšíření
Těžištěm rozšíření je Evropa a Asie.

Obsahové látky
zejména saponiny, dále glykosidy, sacharidy, flavonoidy, vitamin C, kyselina křemičitá

Systematické zařazení
prvosenkovité (Primulaceae)

Historizující zajímavosti
Prvosenky si velmi vážili keltští druidové, byla bylinou pohanského svátku Beltaine, vplétali ji do věnců, pojídali její květy jako cukroví, pili odvar při zasvěcovacích rituálech plodnosti.

Recepty
Pohanské bonbony: Cca 100 g květů namočíme do menšího množství vody a necháme je nasáknout, přivedeme k varu a přisypáváme cukr, dokud nám tekutina nezkaramelizuje.

Pozor!
Jedná se o chráněný druh C3. Při sběru petrklíče k léčebným účelům sbíráme jen tolik květů, kolik skutečně potřebujeme, abychom neohrozili lokální populaci. Pokud sbíráme listy, tak oddělíme jen pár lístků z listové růžice, to umožní rostlině bez problémů přežít.

 

Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/prvosenka_jarni