Úvod

Knihy - Paulo Coelho

Člověk, který si splnil svůj osobní sen. Tak by se dal nazvat brazilský spisovatel Paulo Coelho, jeden z nejvlivnějších autorů posledních desetiletí na světě.

Narozen 24. srpna 1947 v Rio de Janeiro, prošel během své cesty za svým snem mnohými zkouškami. Vychován v jezuitských školách, stal se rockovým textařem, prošel těžkou drogovou zkušeností, několikrát pobyl v psychiatrických léčebnách i v tvrdých vězeních brazilské vojenské diktatury, aby po více než třiceti letech došel svého snu – stát se spisovatelem.

Dříve než se začal věnovat literatuře, pracoval jako dramatik a ředitel divadla, novinář a textař.

Věnuje se společenskému dění kolem i ve světě, a proto byl v roce 1996 jmenován poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Je nositelem francouzského řádu Čestné legie a rytířem Řádu za literaturu a umění a mnoha dalších ocenění.

V roce 2002 byl Paulo Coelho zvolen do Brazilské literární akademie. V roce 2007 byl organizací OSN poctěn prestižním titulem Posel míru. Od roku 2009 je také za svůj román Alchymista zapsán v Gunessově knize rekordů jako autor nejpřekládanější knihy.

Díla světoznámého brazilského spisovatele Paula Coelha byla už vydána ve 168 zemích a přeložena do 73 jazyků.

 

Poutník - Mágův deník (1987)

Paulo Coelho - Poutník - Mágův deník   Tato kniha je podrobným líčením autorovi pěší pouti do Santiaga de Compostela a zhodnocením získané duchovní zkušenosti. Po stopách středověkých poutníků se Paulo pod vedením učitele a přítele Petra vypravil, aby našel meč, který mu byl při slavnostním rituálu jednoho esoterického řádu pro přílišnou pýchu a posedlost zázraky odepřen a ukryt kdesi na svatojakubské cestě. Během náročných zkoušek, s jejichž pomocí poutník jednotlivé úseky cesty za ztraceným mečem zdolává, se vyvíjí i složitý vztah učedníka a mistra ve vzájemném dávání a přijímání.

Číst více ...

 

Alchymista (1988) + Audiokniha (2003)

Paulo Coelho - Alchymista   Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

Hlavní postavou je andaluský chlapec, pastýř Santiago. Poté co se mu již dvakrát zdá stejný sen o pokladu ukrytém u pyramid v Egyptě, dojde za vědmou, aby mu ho vyložila. Při cestě od ní narazí Santiago na starce, který mu začne vyprávět o Osobním příběhu, o znameních, o Řeči a Duši světa a o lidech, kteří se rozhodli jít za svým Osobním příběhem. Chlapec se tedy vydá za oním snem a několikrát už se málem vzdá a chce jít zpět. Vždy v takové chvíli se mu však opět ukáže nějaké znamení a on se rozhodne pokračovat. Jeho cesta je plná nástrah a překvapení, po cestě objeví svou opravdovou lásku.

Číst více ...

 

Brida (1990)

Paulo Coelho - Brida   Brida je skutečný příběh jedné z nejmladších učitelek čarodějnické tradice. Kniha vypráví o prvních krocích tehdy jednadvacetileté dívky, která se jednoho dne rozhodla, že svůj osud spojí s tajemstvími magie. Brida O’Fern, mladá Irka z Dublinu, se vždy zajímala o mystiku. Navštěvovala různé kurzy, v knihkupectvích listovala v knihách pojednávajících o dávných tajemstvích. Díky ponaučením Mága z Folku a své učitelky Wiccy se seznámí s Tradicí Luny, je zasvěcena za jarní rovnodennosti a poznává muže, s nímž chce spojit svůj další život, navazující na starobylé duchovní tradice.

Číst více ...

 

Valkýry (1992)

Paulo Coelho - Valkýry   Jde o autobiografický a zároveň široce platný příběh dvou povahově odlišných partnerů, jejichž manželství hrozí rozpad. Oba si během čtyřicetidenního pobytu v Mohavské poušti v roce 1988 uvědomují své nejvnitřnější konflikty a obstojí ve zkoušce při setkání se skupinou bojovných Valkýr hlásajících příchod doby velkých proměn. Paulo má splnit další úkol, zadaný Mistrem, známým už z Mágova deníku, aby byla zlomena kletba Paulovy dřívější zkušenosti s démonickými silami. Má totiž "mluvit s andělem", pohroužit se do nejhlubšího nitra, otevřít se intuici a cítit se součástí vesmíru.

Číst více ...

 

U řeky Piedra jsem usedla a plakala (1994)

Paulo Coelho - U řeky Piedra jsem usedla a plakala   Román vypráví o dívce Pilar, která si vylévá srdce na papír a sedí u řeky Piedra. Vzpomíná na to, co prožila jednoho zimního týdne. Začalo to obyčejným pozváním jejího kamaráda z dětství na jeho přednášku. Onen muž byl její dětskou láskou. Pilar pozvání přijala a začali se s ní dít věci. Její dávný přítel jí navrhl, aby s ním odjela do Francie. Zrovna se blížily svátky Neposkvrněného Početí, tak proč ne.

V dětství byli nerozlučná dvojice. Poté se jejich cesty rozdělily, on se vypravil objevovat svět, ona se rozhodla studovat práva, sehnat si dobrou práci a usadit se v nedalekém městečku. Během těch let si vyměnili jen pár dopisů. Teď poprvé se měli setkat.

Číst více ...

 

Pátá hora (1996)

Paulo Coelho - Pátá hora   Začátek knihy nás zavede do galádské stáje, kde čekají dva muži na smrt. Jeden z nich je prorok Eliáš. Nakonec už to duševní trýznění nevydrží a vnitřně vyrovnaní s blížícím se koncem jejich dnů na zemi se vydávají vstříc vojákům. Jdou ulicemi a tu náhle jeden z nich padne mrtev k zemi. Eliáš se otočí na střílejícího útočníka a očekává stejný konec. Leč lukostřelec se zalekne toho co se stalo. On nejlepší lukostřelec z mužstva nezasáhl na deset metrů cíl a zastřelil osobu vedle. Mířil totiž na Eliáše. Pomyslí si, že bůh asi nechce aby ho zastřelil a tak uklidí šíp zpět do toulce otáčí se a jde pryč. Nechce aby ho stihlo neštěstí, protože jednal proti přání toho nejvyššího.

Číst více ...

 

Veronika se rozhodla zemřít (1998)

Paulo Coelho - Veronika se rozhodla zemřít   Příběh o mladé slovinské dívce, která ačkoliv, nebo právě proto, že má všechno, spolyká velké množství prášků na spaní a smířená sama se sebou čeká na smrt. Jenomže přežije a probouzí se v psychiatrické léčebně Villete, kde ji doktor oznámí, že její srdce nevydrží déle než týden. A právě v těchto posledních dnech zažívá největší překvapení, nejkrutější pravdy a nejvroucnější lásku svého života.

Hlavní poselství knihy spočívá v tom, že si čtenář uvědomí, jak moc si je jist svým životem, dny, týdny a roky utíkají a on si možná – pokud vůbec – na stará kolena uvědomí, jak nenávratně je každý okamžik na Zemi vzácný. Hlavní hrdinka knihy prožívá každý svůj den jako poslední, protože jí lékař sdělí, že její srdce bylo nevratně poškozeno a nikdo jí nemůže zaručit, že se zítra probudí.

Veronika se v léčebně zamiluje do schizofrenika Eduarda, který jí dává poznat dosud netušené rozměry lidského bytí, učí ji radovat se z každé maličkosti, rozkvetlé květiny či východu slunce.

Číst více ...

 

Ďábel a slečna Chantal (2000)

Paulo Coelho - Ďábel a slečna Chantal   Jednoho dne do vesnice přichází cizinec. Na procházce v lese se seznámí s krásnou Chantal a nabídne jí zlatou cihlu za to když ve vesnici poví, že lidem ve vesnici dá deset zlatých cihel, když se někdo z vesnice dopustí vraždy. Chantal se zdráhá, ale nakonec však podlehne a udělá oč jí cizinec prosil. Vesničané se dohodnou koho obětují a dokonce se shodnou jak to udělat.

Proč chtěl cizinec aby byla spáchána vražda?

Číst více ...

 

Jedenáct minut (2003)

Paulo Coelho - Jedenáct minut   Kniha vypráví příběh jedné mladé slečny prostitutky jménem Mária, která nechala svůj rukopis životopisu na recepci v hotelu.

Mária od dětství měla sen, stát se modelkou. Zkoušela to zkoušela a dostala nabídku od jednoho Araba strávit pár chvilek v jeho hotelovém pokoji za 1000 franků. Rozhodla se, že do toho půjde. Druhý den o tom přemýšlela a rozhodla se, že se stane na přechodnou dobu prostitukou. Než našetří na malou farmu v Brazílii. Měla 3 zákazníky denně. 90 dní před plánovaným odjezdem do Brazílie potkala malíře portrétů a vzájemně se do sebe zamilovali. Den před odletem se spolu poprvé pomilovali a usnuli v vzájemném obětí. Ráno Mária vstala, udělala si kávu a odjela na letiště.

Číst více ...

 

Záhir (2005)

Paulo Coelho - Záhir   Známý spisovatel a válečná zpravodajka, oba úspěšní ve své profesi, žijí v Paříži v nekonvenčním manželství. Jednoho dne žena zmizí. Šlo o vraždu, únos, útěk? Spisovatel je odhodlán ji - svůj „Záhir“ (pojem známý z islámského světa, který označuje věc nebo bytost, na něž nelze zapomenout) najít. Jeho pátrání jej zavede do nejvzdálenějších končin světa, ale zároveň i do vlastního nitra. Paulo Coelho ve svém novém románu zkoumá, co dnes znamená pro muže a ženu společný život a jak nerezignovat na riziko a dobrodružné hledání „osobního příběhu“.

Číst více ...

 

Čarodějka z Portobella (2006)

Paulo Coelho - Čarodějka z Portobella   Athéna má v sobě přirozený dar. Tato adoptivní dcera Libanonky a zámožného podnikatele z Bejrútu přesídlí s rodinou do Londýna krátce poté, co v její zemi vypukne válka. Na univerzitě se seznámí s mužem, který se stane otcem jejího syna, ale potíže, jimž dívka čelí, vedou k rychlému rozpadu jejich manželství. Jako matka nemůže nemyslet na ženu, která jí dala život, a aby pochopila, jak ji mohla po narození opustit, vydává se tuto svou biologickou matku hledat do Rumunska. Cesta však nás nikdy nezavede jen tam, kam jsme zamýšleli jít, a to, co Athéna na této cestě odhalí, změní navždy její život i životy lidí kolem ní.

Číst více ...

 

Vítěz je sám (2008)

Paulo Coelho - Vítěz je sám   Román ukazuje temnou tvář hodnot 21. století, kde pozlátko bohatství a úspěchu je často více než jakékoliv lidské hodnoty a každý, aby dosáhl svého, jde třeba i přes mrtvoly. Detektivní zápletka a několik náhod způsobí, že se několik hlavních i vedlejších postav knihy setká za podivných okolností na filmovém festivalu v Cannes. Jak se však ukáže, filmový festival není zdaleka tak přehlídkou filmu, jako povrchnosti a snahy dostat se kamsi výš, navázat nové kontrakty, vztahy s těmi správnými lidmi.

V zákulisí tohoto všeho nahlédne čtenář do pocitů hrdinů knihy, kteří často odhalují skutečnost, že úspěch a sláva jsou jen pozlátko a maska pro realitu, která je často dosti odlišná.

Číst více ...

 

Alef (2010)

Paulo Coelho - Alef   Tentokrát se vydáváme na cestu po Transsibiřské magistrále. Putování hrdinů knihy se odvíjí ve znamení symbolu Alef, který pro autora v duchu magické tradice představuje bod, v němž se vše sbíhá a v němž můžeme v jediném okamžiku spatřit vše.

Číst více ...

 

Rukopis nalezený v Akkonu (2012)

Paulo Coelho - Rukopis nalezený v Akkonu   V knize se fikce prodchnutá univerzálními hodnotami prolíná se skutečnými historickými událostmi.

Vychází z objevení akkonského rukopisu archeologem sirem Walterem Wilkinsonem v roce 1974 a děj přenáší čtenáře do okamžiku, kdy se Jeruzalém připravuje na útok křižáků – 14. července 1099. V tento nelehký okamžik, večer před útokem, svolává řecký učenec setkání lidí všech věkových skupin a různých vyznání. Neudílí jim však válečné rady, jak ubránit město, ale snaží se je podnítit, aby v nelehké situaci a tváří v tvář blížící se porážce pátrali po hodnotách a vědomostech, jichž nabyli v každodenním životě.

Autor se tak v této knize napsané poté, co se sám ocitl na prahu smrti a prodělal vážnou srdeční operaci, znovu zabývá otázkou, jaké hodnoty zůstávají, když vše bylo zničeno.

Číst více ...

 

Komentáře  

0 # martina 2015-04-14 08:57
Perfektný spisovateľ. Jeho tvorba je niečím výnimočná. Osobne mám doma skoro všetky jeho knihy-Keď začnete čítať jednu, potrebujete aj ďalšiu. Najviac ma zaujal alchimista, akurát ja ju mám v inom obale http://www.eurobooks.sk/sk/produkt/960/Alchemist/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Ohlásit správci