K inspiraci

Vrbka (Vrbovka) úzkolistá (Epilobium angustifolium)

Vrbka (Vrbovka) úzkolistá Vrbka (Vrbovka) úzkolistá Vrbka (Vrbovka) úzkolistá Vrbka (Vrbovka) úzkolistá

 

Popis
Trvalka. Dosahuje výšky až 150 cm, v zemi je uchycena dlouhým plazivým oddenkem s postranními kořínky. Lodyha je jednoduchá, přímá, nevětvená. Listy mají střídavé postavení a jsou úzce kopinaté, celokrajné či s jemně zoubkovaným okrajem. Květenstvím je hrozen. Jednotlivé květy jsou středně velké, růžovofialové, zřídka bílé. Plodem je tobolka.

Jedlé části (využití)
Listy, vrcholky prýtů – upravují se jako chřest, nebo se mohou přidávat do polévek a salátů, oddenky, dají se jíst syrové nebo vařené.

Obsahové látky
třísloviny, slizy, pektiny a cukry, vitamin C.

Doba květu
VI. - IX.

Doba sběru
Zjara listy a vrcholky před květem, oddenky na jaře a na podzim.

Stanoviště
Vyskytuje se zejména v lesích a na stanovištích blízkých lesu, světlinách, pasekách u lesních cest, v příkopech, na rumištích.

Rozšíření
Těžištěm rozšíření je Evropa, vyskytuje se také v Severní Americe a v Asii.

Systematické zařazení
pupalkovité (Onagraceae)

Historizující zajímavosti
Čaj z této byliny je znám u východních Slovanů jako Ivanův čaj, působí proti nespavosti, migréně a má celkový uklidňující účinek na nervovou soustavu.

Recepty
Salát z vrbky: Mísa mladých vrcholků vrbky, 50 g lískových oříšků, 2–4 vejce, sůl, pepř, trocha rozpuštěného másla. Vrcholky vrbky vaříme 5–10 minut v osolené vodě se lžící citronové šťávy. Lískové oříšky opražíme a podrtíme. Vejce uvaříme natvrdo. Vrcholky vrbky osolíme, opepříme, polijeme rozpuštěným máslem a posypeme rozdrcenými oříšky a nadrobno nakrájenými vejci. Podáváme s chlebem.

Pozor!
Při nadměrném pití Ivanova čaje (sušených listů), může dojít k podráždění zažívacího traktu.

 

Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/vrbka_uzkolista