K inspiraci

Kokoška pastuší tobolka (Capsulla bursa-pastoris)

Kokoška pastuší tobolka Kokoška pastuší tobolka Kokoška pastuší tobolka Kokoška pastuší tobolka

 

Popis
Jednoletá až dvouletá bylina. Kořen je tenký, vrůstá hluboko do země. Lodyha přímá až 40 cm vysoká, někdy poléhavá, trsnatá. Listy jsou v přízemní růžici, podlouhlé, řapíkaté, peřenoklané mají zubaté či laločnaté okraje, výjimečně jsou celokrajné. Lodyžní listy jsou malé a kopinaté. Květenstvím je hrozen, jednotlivé kvítky jsou malé a bílé. Plodenství jsou prodloužená. Plodem jsou trojúhelníkovité až srdčité šešulky.

Jedlé části (využití)
květenství, mladé listy z listové růžice, kořeny

Doba květu
III. - X.

Doba sběru
březen - květen

Stanoviště
Synantropní rostlina, světlá rumiště, pole, zahrady, cesty.

Obsahové látky
cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek

Systematické zařazení
brukvovité (Brassicaceae)

Rozšíření
V mírném pásu severní polokoule.

Historizující zajímavosti
Za první i druhé světové války se semena používala jako prostředek podporující srážení krve. Používala se jako náhražka tehdy běžně používané paličkovice nachové (Claviceps purpurea).

Recepty
Kořeny můžeme jíst samostatně brzy z jara i syrové. Lístky a květenství můžeme pro jejich palčivou příchuť přidat do salátů z jarních bylin, hodí se například k listům pampelišky, kozlíčku nebo lebedy.

Pozor!
Při nadměrné konzumaci může dojít k otravě. Nekonzumujeme tobolky ve velkém množství, mohou se tvořit krevní sraženiny. Dále kokoška vyvolává zvýšení stahů dělohy, proto by jí neměly konzumovat těhotné ženy.

 

Zdroj: http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php/kokoska_pastusi_tobolka